www.Lovas world.hupont.hu-Minden lovakról and pónikról!:D

Támogató lovas oldalaink: lovasok.hu , sportlo.hu,ponyclub.hu és horsesclub.gportal.hu weblapok!Tank you nekik!

Lovaglás, és utazás


Kedv a lovas nyaraláshoz - vagyis kedv idegen tájakhoz, lovakhoz és kalandokhoz. Hogyan élvezhetnénk jobban az utazás élvezetét, mint egy ló nyergében? Nem egyszeruen elszalad minden az autó ablakában, minden érzékünkkel élvezhetjük a tájat. Az arizonai sivatag pora finom hártyaként lepi el a borünket, Kanada vadonjainak kojotjai üvöltik az altatódalt egy nyeregben töltött, hosszú nap után. A só ízét egy hosszú, lélegzetelállító vágta után az ír partokon egy jókora korty Guinness-szel öblítjük le. És aki egyszer is végiglovagolt egy narancsültetvényen, élete végéig nem felejti az érett gyümölcsök illatát.



Indulás egy varázslatos világba


A nyaralók mindezeket az élményeket, amelyek még évekkel késobb is lelkes elbeszélésekre sarkallják oket, egy pompás teremtménynek köszönhetik: a lónak. Mióta kb. hatezer évvel ezelott egy ember felült a hátára, a kétlábúaknak egyedülálló dolgokat tesz lehetővé.


A mindennapok egyhangúságából varázslatos világba visz el bennünket, oda, ahol a határidonapló és a távolságok nem számítanak. Egy lovas utazáson más dolgok a fontosak. Vele együtt felfedezokké válunk - még ha az ismeretlen föld esetleg csak néhány kilométerre is van az otthonunktól.

A lovak tempójában
Aki valóra szeretné váltani álmát a romantikus utazásról a lovak tempójában, nem kell sem profi lovasnak, sem lótulajdonosnak, sem gazdagnak lennie.
Manapság már az egész világon kínálnak lovas utazásokat, a vékonyabb pénztárcájúaknak és a nagyon igényes vendégeknek egyaránt. Aki mindig csak a csarnokban/lovardában lovagol, sok mindent elszalaszt. A frissen kaszált széna illata a mezokön át vágtatva, a madarak csicsergése kora reggel az erdoben, foleg azonban a lovas és ló közötti harmónia, kettejük összekötöttsége a természetben.

Új lovaglóstílust kipróbálni?


Vagy éppen arra is használhatjuk a nyaralást, hogy kifényesítsük lovaglóstílusunkat vagy megismerjük egy új lovaglási módot, például a westernlovaglást vagy a ganglovaglást. Sok lehetoség van - ehhez szeretnénk kedvet csinálni!

Forrás: Pointernet





A futószárazás


Mondd meg, hogyan futószárazol,és megmondom, hogyan lovagolsz, melyik lófajtát és melyik lovaglási stílust szereted, milyen a hozzáállásod a lóhoz, a lovagláshoz, talán még azt is, milyen magadhoz! Ez lehetetlen, mondják erre sokan, hiszen hogyan lehetne egy pusztán technikai kiképzési módszerből ennyi mindent levezetni?



Nagyon is lehetséges, mert ugyanúgy, ahogy senki sem véletlenül választja ki a lovát, kedvenc felszerelési tárgyait, lovas elő- és kiképzőit és lovaglási stílusát, a futószárazás módszerének kiválasztása sem csupán a véletlen elve alapján történik. Éppen a talajmunkában - márpedig a futószárazás a sok talajmunka-technika egyike - játszik nem lebecsülendő szerepet minden kiképzési tevékenység nevelési aspektusa, főleg a dominanciakérdések tisztázása, és annak módjából, hogyan viszonyul egymáshoz a ló és a lovas, milyen célkitűzéssel jár el a futószárazó személy, hogyan próbálja meg érvényesíteni a kívánságait, néhány következtetést azért le lehet vonni. És megfordítva: az sem árt, ha elgondolkodunk egyes technikák értelméről és értelmetlenségéről.

Néhány évvel ezelőtt még minden lovaglási módhoz hozzátartozott a megfelelő futószárazási módszer, mint a nyereg a lóhoz. A hagyományos irányultságú lovasok esküdtek a különféle kikötőszár-variációkra, az izlandi lovak kedvelői a kiokosított futószár-szerszám technikai lehetőségeit használták ki, azok a hobbilovasok, akik nem kötelezték el magukat egyik irányzat mellett sem, gyakran megelégedtek egy egyszerű kötőfékkel, a kevés barokk stílusban lovagló egzotikus alak dupla futószárral és hosszú szárral dolgozott. Ma a futószárazási módszerek palettája nem csak lényegesen kiszélesedett, de a korábban még meglehetősen átléphetetlen határok a különböző lovaglási stílusok kedvelői között átjárhatóbbak lettek, így időközben egészen különböző felszerelések sokaságát használják minden táborban - a lovak és lovasaik hasznára. Ezzel a fejlődéssel szerencsére az a felismerés is együtt járt, hogy nincsenek jó vagy rossz futószárazási módok, csak jó vagy rossz futószárazás, vagyis minden a kivitelezésen, végső soron pedig minden a technika kivitelezőjén múlik.


Ezért nehéz pontosan meghatározni a "futószárazás" fogalmát, és elhatárolni a talajmunka más módszereitől. Szigorúan véve a futószárazás munkájához természetesen az egyszerű futószár tartozik, de mi van a dupla futószáras munkával, a hosszú szárral, vagy épp a "szabad futózárazással" a round penben? Az egyszerű futószárral való munka gyakran csak egy kiképzési lépcsőt jelent, a kiképzési skála egy kis részét, amelyet előzetes gyakorlatok és a round penben végzett szabad munka előz meg, és a dupla futószárral és hosszú szárral végzett munka követ. Így kellene felfognunk a futószárazást, hogy ne topogjunk éveken át indokolatlanul ugyanazon a színvonalon. Ezzel aztán el is jutottunk egy alapvető kérdéshez: melyik futószárazási mód melyik lovaglóstílus milyen képzettségi fokához illik?



Lovaglás sötétben


 


Itt a tél és vele együtt a korai sötétedés. Ez minket lovasokat különösen érint, hiszen sokszor csak késő délután, munka illetve tanítás után érünk rá lovunkkal foglalkozni. Egy megvilágított pálya vagy csarnok nem mindenhol akad, ami főleg a hobbilovasoknak okoz problémát. A tereplovaglás sötétben nem veszélytelen, ezért jó, ha bizonyos dolgokra különös figyelmet fordítunk:



 


- Soha ne lovagoljunk ki egyedül, mert baj esetén a sötétben nehezen érkezik segítség.
- Értesítsünk valakit arról, hogy merre megyünk és hogy körülbelül mikorra érünk vissza.
- Vegyük figyelembe, hogy sok ló bizonytalanabb és ijedősebb a sötétben, mint nappal. De ha kellőképpen hozzászoktattuk a lovunkat a különböző "veszélyes" helyzetekhez (pl. felröppenő madarak, bokorból kiugró őz, felvillanó dolgok ...), akkor ez nem okozhat nagy problémát.
- Olyan utat válasszunk, amelyet kellőképpen ismerünk.


A sötétben való lovagláshoz szükség van jó technikai felszerelésre, hiszen látnunk kell az utat. Ehhez jól bevált a barlangászok által használt fejlámpa. Tapasztalatom szerint a 10 méteres hatótávolságú lámpa elegendő az út megvilágításához. Természetesen nem szabad elfelejtenünk ellenőrizni a lámpa működését ( főleg az elemet) lovaglás előtt).

Nagyon fontos az is, hogy ló és lovasa látható legyen mások számára is. Főleg akkor, ha forgalmasabb utakon vagy lakott területen közlekedünk. Nem egy baleset történt már abból, hogy az autóvezetők túl későn vették észre a lovast. Ennek megelőzésére több dolgot is tehetünk:
- Viseljünk világos színű mellényt, amelyen fényvisszaverő csíkok vannak. (Sajnos a boltokban kapható fényvisszaverő felszerelések közül nem mind megfelelő minőségű.)
- Csizmánkra tegyünk fel egy kis lámpát, hogy oldalról is jól látszódjunk.
- Lovunk lábaira tegyünk fényvisszaverő szalagokat. (Ezek a lovasboltokban elég drágák, ezért érdemes megnézni egyéb sportszaküzletekben, ahol kerékpárosoknak ill. futóknak kínálnak ilyen cikkeket.)

Ha ezek után megvan a megfelelő felszerelésünk és bátorságunk, akkor nincs semmi akadálya annak, hogy a sötétben elmerészkedjünk egy túrára

Forrás: Pointernet



Az ugrás


Előkészítés: Ilyenkor a ló előrenyújtja a fejét és a nyakát, hogy jól tudja megbecsülni az akadályt, és az ugrás helyét megválasztani. Ezzel egyidőben az egyik első lábára helyezi a testsúlyát, így biztosítva a tökéletes alátámasztást. A far süllyedése annál mélyebb, minél magasabb az akadály. Az első láb megterhelése után az átlós hátsó láb ér a földre, majd a másik hátsóláb földre érkezése következik.

Elugrás: A ló a súlypontját teljesen hátra helyezi, izmait megfeszíti és ellöki magát a földtől.

Lebegés: Az elrugaszkodás pillanatában a ló hátsó lábai kinyúlnak, ezáltal lebegő helyzetbe kerül. Háta felfelé ível, nyaka teljesen ki van nyújtva, ami az egyensúlyt biztosítja. Az első lábai teljesen fel vannak húzva. A lebegés során a nyak és a hát törés nélküli ívet ír le. Az ugrás ívének legmagasabb pontjától a testsúly már előre helyeződik.

Földreérés: A földreérés a ?kereső? láb talajra helyezésével kezdődik, ilyenkor a terhelés a talajra érkező lábra helyeződik. A hátsó lábak teljesen a has alá vannak húzva. A talajt érő végtag kicserélődik a másik első lábra, és ellökést végez a vágta folytatásához.

Továbbhaladás: A hátsó lábak földre érése előtt a súlypont hátrahelyeződik, és a hátsó láb veszi át a terhet, amely az első lépése a következő vágtaugrásnak.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 36
Tegnapi: 55
Heti: 212
Havi: 563
Össz.: 245 764

Látogatottság növelés
Oldal: Lovaglás és utazás
www.Lovas world.hupont.hu-Minden lovakról and pónikról!:D - © 2008 - 2024 - lovasworld.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »