Csikószemmel
11 hónapnyi vemhesség után, végre eljött az ideje, hogy Anyukám világra hozzon. Úgy mondják, hogy elleni fog.
Miután megellett, Anyu odajön hozzám, és nyalogatni kezd. Innentől kezdve már száz csikó közül is felismerne, és persze én is rögtön tudnám kihez kell odaszaladni a ménesben!
Épphogycsak megszülettem, már meg is próbálok lábraállni.
De jó Anyuval vágtázni! Ilyenkor olyan szabadnak érzem magam. Nincs is szebb a ló-életnél!
Amint lehet, Anyu emlőihez furakszom. A kancatej erőssé tesz, és megvéd a fertőzésektől. Nem is eszem-iszom mást, hét hónapos koromig. Füvet csak azután legelészek majd.
Pata
A csikók patáját születésükkor vastag, puha hártya veszi körül, amit hamar elveszítenek. A kiscsikó a méhben rugdalózik, és ez a hártya védi az anyaállat belső szerveit.
Szőrzet
Vastag szőrrel jönnek világra, ez védi őket a hideg ellen életük első évében. Ezt a csikószőrt az első telet követően fokozatosan levedlik, és fényes, sima szőrt növesztenek.
Lábak
Észrevetted már, hogy a csikók lába majdhogynem ugyanolyan hosszú, mint az anyjuké? Ez azért van, hogy veszély esetén a csikó is el tudjon menekülni a ménessel.
Nyáridő
A legtöbb csikó kora nyáron születik. A természet így gondoskodik arról, hogy a kanca elegendő és jó minőségű élelemhez jusson, ami a tápláló anyatej előállításához szükséges. A csikó kifejlett lóvá érése gyorsan lezajlik; hat hónapos kora után már az anyja nélkül is elboldogul.